„ZAPROSZENIE DO MUZYKI”

Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży od 1988 roku organizuje audycje muzyczne. Te muzyczne spotkania odbywają się cyklicznie raz w miesiącu, przeznaczone są dla najmłodszych melomanów, przedszkolaków.

Audycje muzyczne to forma edukacji mająca na celu budzenie wrażliwości muzycznej i otwarcie na muzykę poważną. Dzieci zapoznają się z instrumentami, ich budową, dźwiękami, terminami muzycznymi. Od 2006 roku prelegentem audycji jest Pan Piotr Dąbrowski.

23 września odbyło się pierwsze, w tym roku przedszkolnym, spotkanie z muzykami. Przedszkolaki poznały terminy, którymi będą się posługiwały w rozmowach o muzyce. Dźwięk, zapis nutowy, instrument, artysta-muzyk, słuchacz, meloman – to ważne pojęcia. Pan Piotr zwrócił uwagę na podstawowe elementy dzieła muzycznego, jakimi są rytm i melodia. Na pierwszym spotkaniu przypomniał też zasady kulturalnego zachowania i zaprosił do odwiedzenia Filharmonii, a także nauki słuchania muzyki. Nie obyło się bez nagród i słodkich upominków.